| < Wrzesień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
O autorze
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Fotoblog podróżniczo - kolejowy

Wpisy z tagiem: Polska

sobota, 08 września 2018
Najstarszy dąb

Uznany za najstarszy i najgrubszy dąb, rośnie sobie niedaleko miejscowości Piotrowice. Z tym, że ta miejscowość leży w woj. dolnośląskim, natomiast dąb - chociaż tuż za wioską, stoi już na terenie woj. lubuskiego. Jest to dąb szypułkowy, a jego wiek szacuje się na ponad 750 lat. Wysoki na 28 metrów, rozpiętość korony - 16 metrów, a obwód pnia ok. 10 metrów.

Dlaczego nazywa się Chrobry? Powstała legenda, że pod tym dębem Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem III. Spotkanie takie rzeczywiście miało miejsce, ale prawdopodobnie w odległym o 14 km mieście Szprotawa. To "prawdopodobnie" wynika z tego, że pojawiającą się w kronikach łacińską nazwę Ilva niektórzy historycy kojarzą z miastem Iłowa. Aczkolwiek większość jest zdania, że chodzi dzisiejszą dzielnicę Szprotawy Iławę. Nie ma więc stu procentowej pewności.

Dąb Chrobry w 2014 roku został podpalony przez nieznanego sprawcę. Ze względu na pusty pień powstał tzw. ciąg kominowy, który utrudniał ugaszenie go. W akcji brało udział 13 jednostek straży pożarnej. A tak Chrobry wygląda obecnie - tzn. w kwietniu 2018

Dąb Chrobry 1

Dąb Chrobry 2

poniedziałek, 09 lipca 2018
Drogi i bezdroża

Ilekroć jadę tędy autem korci mnie zrobić fotę tego miejsca - między Miodnicą a Gorzupią. Nie bardzo jest gdzie tam zatrzymać samochód, by nie stwarzać zagrożenia w ruchu, dlatego wersja rowerowa zdała tu egzamin na szóstkę. A co mi się tu podoba? Widoczne obniżenie terenu, stanowiące początek doliny rzeki Bóbr, która płynie gdzieś tam wśród drzew, w odległości ok 400 - 500 metrów. Z drogi wygląda to tak:

Żagań - Nowogród Bobrzański 1

 

A to już lasy bliżej Nowogrodu Bobrzańskiego, a dokładniej przed Dobroszowem Wielkim

Żagań - Nowogród Bobrzański 2

Żagań - Nowogród Bobrzański 3

 

Nieraz przyszło jechać takimi "traktami". To skrót między Klępiną a Kaczenicami, który pozwolił mi ominąć nieprzyjazną dla rowerów drogę krajową nr 27 i dojechać do wojewódzkiej nr 290

Okolice Nowogrodu Bobrzańskiego 1

Okolice Nowogrodu Bobrzańskiego 2

Dodam, że tego dnia jechałem jeszcze gorszą "drogą". A było to w zielonogórskiej Ochli, gdy też chciałem skrócić sobie drogę. Na mapie była zaznaczona jakaś droga, która faktycznie okazała się ścieżyną przez gęsty las, w dodatku ślepo zakończoną, bo na jej szlaku stanęła rzeczka. Chcąc nie chcąc musiałem wracać, nadkładając kilka kilometrów.

wtorek, 03 lipca 2018
Jak to rozgryźć?

Jadąc rowerem przez las napotkałem dwa malownicze stawy. Ponieważ byłem pomiędzy stacją kolejową w Świętoszowie, a samą miejscowością, nie miałem wątpliwości, że stawy położone są na jej terenie. Ale później, patrząc na mapę zobaczyłem, że tuż przy drodze biegnie granica: nie tylko gminy, ale też powiatu oraz województw - lubuskiego i dolnośląskiego. Zatem stawy należą do lubuskiego, podczas gdy miejscowość, do dolnośląskiego.

Tak, czy inaczej - stawy naprawdę są urokliwe

Staw koło Świętoszowa 1

Staw koło Świętoszowa 2

Staw koło Świętoszowa 3

Staw koło Świętoszowa 4

Staw koło Świętoszowa 5

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31