| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
O autorze
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Fotoblog podróżniczo - kolejowy

Wpisy z tagiem: Bytom Odrzański

niedziela, 27 listopada 2016

Ponad 70 lat nie ma już mostu w Bytomiu Odrzańskim, o czym pisałem wczoraj. Jak sobie radzą mieszkańcy? Jest tutaj przeprawa promowa, z tym, że słowo "prom" nie do końca jest trafne. Po prostu łódź wiosłowa, która umożliwia przepłynięcie jednorazowo kilku osobom, albo dwóm rowerzystom. Najczęściej korzystają z niej mieszkańcy wiosek położonych po drugiej stronie Odry chcący zrobić zakupy w mieście, turyści dla których sama przeprawa jest już atrakcją, czy też mieszkańcy Bytomia by np. odwiedzić znajomych zza rzeki. Przeprawa jest bezpłatna.

Natomiast zdarza się niemal codziennie, że podjeżdżają samochody, które błędnie skierował tu GPS sugerując, że jest tu przeprawa dla pojazdów. Również wiele map samochodowych zawiera taki błąd. Tymczasem przewóz samochodów został zawieszony w latach 90, a prom przekazano gdzieś indziej.

Teraz przeprawa pasażerów odbywa się dokładnie tak, jak przed wybudowaniem pierwszego mostu w XVI wieku

Bytom Odrzański - prom 1

Bytom Odrzański - prom 2

Bytom Odrzański - prom 3

Bytom Odrzański - prom 4

sobota, 26 listopada 2016

Chociaż historia mostu liczy sobie 500 lat, tak naprawdę istniał tylko przez lat 60. Idea budowy mostu w Bytomiu Odrzańskim powstała już na początku XVI wieku. Budowę jednak skutecznie blokował Głogów - stolica ówczesnego Księstwa. Miasto u siebie pobierało opłaty za przejazd przez Odrę, dlatego nie chciało mieć konkurencji, a co za tym idzie - utraty dochodów. Zgodę wydano dopiero 100 lat później i w 1616 roku powstał pierwszy, drewniany most w Bytomiu. Niestety przetrwał tylko 22 lata - został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej.

Drugi most postawiono prawie 300 lat później - w 1907 roku. Miał 840 metrów długości (niektóre źródła podają 944 m - nie wiem, które jest właściwe) a najdłuższe przęsło rozciągało się na 102 metry, bo taka jest mniej więcej szerokość Odry w mieście. Ten cieszył Bytomian przez 38 lat, póki nie został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1945 roku. Wiele archiwalnych zdjęć można obejrzeć tutaj. W latach 60 XX wieku podjęto kolejną próbę odbudowy, lecz skończyło się na wylaniu betonowego wieńca na filarach.

Obecnie odtworzono tylko drewniany dojazd do przyczółku mostu, tworzący coś jakby molo, oraz imitację masztów spinających wzmocnienia z kratownic. Taka atrakcja dla turystów i nawet fajne miejsce na spacery i wypoczynek. Wygląda to tak, jak poniżej

Bytom Odrzański - most 1

Bytom Odrzański - most 2

Bytom Odrzański - most 3

 

Końcówka mola ze schodami prowadzącymi nad Odrę

Bytom Odrzański - most 4

Bytom Odrzański - most 5

 

Widok spod mola na drugi brzeg, gdzie widać filar starego mostu

Bytom Odrzański - most 6

A jak mieszkańcy radzą sobie tyle lat bez mostu? Zapraszam do następnego wpisu :)

wtorek, 22 listopada 2016

Czytałem kiedyś, że w Bytomiu Odrzańskim zrewitalizowano skarpę nadodrzańską, ale zobaczenie tego na własne oczy przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Stworzonego tutaj parku na pewno nie może się powstydzić takie niewielkie miasto jak Bytom. Ścieżki, punkty widokowe, ławki, stylowe latarnie na pewno zachęcają 4400 mieszkańców do wypoczynku w tym miejscu. Aczkolwiek byłem w Bytomiu w sobotnie południe - tłumów nie zauważyłem.

O tym, jak miasto przykłada dużą wagę do zieleni można przeczytać tutaj. A teraz moje zdjęcia

Bytom Odrzański - skarpa 1

Bytom Odrzański - skarpa 2

Bytom Odrzański - skarpa 3

Bytom Odrzański - na skarpie 4

Bytom Odrzański - skarpa 5

 

Elektroniczny punkt informacji turystycznej

Bytom Odrzański - skarpa 6

 

Z przystani można wypłynąć w rejs po Odrze. Tablica informacyjna i rozkład "jazdy" promów ;)

Bytom Odrzański - skarpa 7

 

Basen portowy

Bytom Odrzański - basen portowy 1

Bytom Odrzański - basen portowy 2

Bytom Odrzański - basen portowy 2

Niełatwo było znaleźć w necie, jak to miejsce wyglądało przed rewitalizacją. ale jakoś się udało - tutaj za stażnikiem

 
1 , 2 , 3